maj – czerwiec 2013, DOM „GAZETY OLSZTYŃSKIEJ”, Olsztyn, Targ Rybny.
Celem warsztatów jest podkreślenie znaczenia wynalazku Gutenberga oraz wykształcenie u dzieci emocjonalnego stosunku do książki jako nośnika wiedzy, źródła niepowtarzalnych przeżyć, a przede wszystkim przedmiotu dokumentującego historię i rozwój kultury.
Podczas zajęć prezentowana jest podstawowa problematyka związana z historią pisma i druku.
W części praktycznej uczniowie tworzą swoją książeczkę: kolorując i „iluminując" inicjały oraz słowa związane z historią pisma i druku, własnoręcznie ją zszywają a także, drukują tytuł i ilustracje z klisz chemigraficznych znajdujących się w zbiorach muzealnych.
Młodsze przedszkolaki zdobią specjalnie dla nich przygotowane inicjały, których motywy dekoracyjne wskazują na ukrytą w nich literę.
Gimnazjalistom proponujemy krótką lekcję kaligrafii. Dlatego przygotowano dla nich wzorniki prowadzenia dłoni oraz pióra z odpowiednio profilowanymi stalówkami. „Swoją książeczkę” wykonają zdobiąc wybrane inicjały i dopisując do nich odpowiednio dopasowany cytat lub przysłowie związane z czytaniem książek, własnoręcznie ją zszywając oraz drukując ilustrację i tytuł.
.pdf]Pobierz PDF