„Moja książka”

2020-05-13 13:26:00 (ost. akt: 2020-05-13 13:36:50)

Warsztaty muzealne

„Moja książka”
W maju i czerwcu od lat zapraszaliśmy do udziału w warsztatach muzealnych „Moja książka”. Propozycja była stopniowo rozszerzana o wersję dla przedszkolaków poznających dopiero litery, jak również dla uczniów klas starszych i szkół ponadpodstawowych. Powoli przybywało ciekawych eksponatów do prezentacji oraz pomocy dydaktycznych.

Niestety z powodów od nas niezależnych wszystkie zajęcia edukacyjne zaplanowane do końca roku szkolnego zostały odwołane. Zachęcamy więc do zabawy w iluminatora i drukarza w warunkach domowych. Można np. wykonać prymitywną matrycę do druku, żłobiąc w ziemniaku swoje inicjały, a do ćwiczeń w kaligrafii wykorzystać pióra lub ołówki. Nawet nie posiadając profesjonalnych przyborów pisarskich, wystarczy wystrugać odpowiedni „pisak” z bambusowego patyczka do kwiatów. Podczas tradycyjnych zajęć w muzeum uczestnicy mieli możliwość obejrzenia oryginalnych czcionek oraz klisz drukarskich, co ułatwiało im zrozumienie na czym polegała genialność wynalazku Gutenberga. Dodatkowo prezentowane były papirusowe i pergaminowe kartki, a także specjalnie wykonane na potrzeby edukacyjne – gliniane i „woskowe” tabliczki. Poznawano w ten sposób dawne materiały piśmiennicze, wykorzystywane na świecie przed rozpowszechnieniem się papieru.

Podczas warsztatowej części zajęć oprócz kolorowania gotowych wzorników, uczono się zszywać kartki metodą stosowaną przez dawnych introligatorów, a także drukowano ilustrację i tytuł własnoręcznie przygotowanej książki. Trudniejsza wersja, przygotowana dla starszych uczniów przewidywała naukę kaligrafii. Uczestnicy mieli do dyspozycji gęsie pióra i współczesne przybory piśmiennicze. Próbowali swoich sił pisząc na kartkach własne imiona oraz słowa związane z historią pisma i druku. Aby zobaczyć jak wyglądały zabawy z drukiem i kaligrafią, zapraszamy do obejrzenia archiwalnych fotografii, nie tylko z zajęć edukacyjnych, ale również innych imprez muzealnych. Zamieszczamy również wzorniki do ćwiczeń.

Kalendarium

« środa, 22 września 2021 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

środa 22 Września
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • 90-lecie polskich szkół na Warmii i Mazurach
  • Oferta najmu sal
  • Film promocyjny Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Doposażenie pracowni edukacyjnych Muzeum Przyrody - baner
  • Strona projektu:
  • Centrum Spotkań Europejskich